Energie v dome nemusia byť drahé
V obidvoch prípadoch či už pri stavaní novostavby alebo pri riešení rekonštrukcie starších domov by vám určite nemal uniknúť energetický certifikát. Čo je energetický certifikát, kto ho potrebuje a ako vám môže pomôcť pri bývaní? Energetický certifikát je dokument, ktorý zohľadňuje spotrebu energie a takisto zaradí vašu nehnuteľnosť do energetickej triedy podľa spôsobu vykurovania, osvetlenia, ohrevu vody či iných energeticky náročných pochodov v domácnosti. Energetický certifikát vám vyhotovia odborníci na základe špecifickej techniky priamo u vás doma.
Následne z nameraných hodnôt vypracujú energetický certifikát. Energetický certifikát budú potrebovať ľudia, ktorí sa chystajú stavať. Alebo novostavby, ktoré ešte neprešli kolaudáciou. Podľa novej legislatívy totižto novostavby musí doložiť ku kolaudácii energetický certifikát, v ktorom je zohľadnená vysokoefektívna energetická trieda kategórie A. Energetický certifikát si tak musíte dať vypracovať ku kolaudácii. A takisto staršie nehnuteľnosti by nemali energetický certifikát obchádzať. Odborníci dokážu zefektívniť vašu domácnosť a ušetriť vám tak desiatky eur mesačne na spotrebe vašej energie. V energetickom certifikáte budú takisto navrhnuté zmeny, ktoré vedú k úspore a zvýšeniu efektivity nehnuteľnosti.
Ako môžete znížiť potrebu vo svojej nehnuteľnosti či budove? V prvom rade by ste sa mali zamerať na vykurovanie a ohrev teplej vody. Práve staré vykurovacie telesá si vyžadujú najväčšiu spotrebu. Preto sú nízkonákladových domácnostiach používané moderné technológie na základe ekologického zamerania v podobe tepelného čerpadla, vzduchotechniky či rekuperácie vzduchu. Častokrát nejde iba o spôsob vykurovacieho telesa. Veľmi dôležité je myslieť pri úspore aj na izoláciu stien, podlahy či strechy. Veľkú rolu pri znížení spotreby v domácnosti zohrávajú okná. Práve na kvalitné, dobre izolované okná by ste mali myslieť pri samotnej stavbe či rekonštrukcii. Vyžiadajte si cenu energetického certifikátu rodinného domu.